DESPRE NOI

     Şcoala cu predare intensivă a limbii spaniole

 

Consideram ca, scoala noastra, în calitatea sa de instituţie educaţională, realizează o educaţie de calitate, bazată pe profesionalism şi cooperare, ofera elevilor sai, o diversitate de activitati instructiv-educative, scolare si extrascolare, oportunităţi  de studiere a fiecarei discipline de invatamant dar si de studiere  aprofundată a limbii spaniole.

Este prima şcoală din Bucureşti în care s-a introdus studiul limbii spaniole, ca primă limbă modernă, încă din anul 1969. De-a lungul anilor, şcoala a format buni specialişti în hispanistică şi nu numai. La 26 noiembrie 1998 a căpătat identitate patronimica prin eforturile conjugate ale MINISTERULUI EDUCAŢIEI, CERCETARII, TINERETULUI ŞI SPORTULUI din ţara noastră, ale Ambasadei SPANIEI şi ale MINISTERULUI EDUCAŢIEI, ŞTIINŢEI ŞI SPORTULUI din SPANIA. În nomenclatura instituţiilor de învăţământ preuniversitar, i s-a adăugat un  nume “Federico García Lorca”, câştigat prin merite şi eforturi deosebite atât din partea elevilor cât şi a tuturor cadrelor didactice.